Kontakt | biuro: 793585553

Porady i wychowanie psów

Baw się z ludźmi, nie ludźmi!

Baw się z ludźmi, nie ludźmi!

Pisałem już, że zabawa ma kluczowe znaczenie w budowaniu relacji z psem. Zauważyłem, że niektóre osoby mają tendencję do droczenia się ze szczeniakiem i prowokowania go do gryzienia rąk. Myślę, że to nie jest wcale przyjemne dla małego psa. Gryząc ręce stara się powiedzieć "przestań, to nie jest fajne!" Zastanawiałem się, dlaczego Frela nie gryzie mnie po rękach? Po prostu nie ma takiej potrzeby. Podsuwam jej fajne zabawki do gryzienia. Gdy zabiera się np. za dywan - spokojnie przekierowuję jej zainteresowanie na zabawkę. Dostaje też do gryzienia kości (zajada BARF). A więc ma sporo możliwości gryzienia wielu innych rzeczy, zamiast ludzkich rąk. Jest również bardzo delikatna wobec ludzi, którzy się do niej zbliżają. Widzę, że takie zachowanie jest spowodowane pewną nieśmiałością. Dlatego też w moich planach socjalizacji znacznie wydłużyłem czas i bardziej delikatnie zapoznaję Frelkę z nowymi zdarzeniami. Chodzi o to, aby przekonała się, że świat, który ja jej pokazuję jest bezpieczny i że da sobie radę w nim funkcjonować. Zdecydowanie niedobrze działa na nią nadmierna ekscytacja ze strony ludzi, w stylu "ojakapięknamalutkadupunia". 

Dzisiaj specjalnie odwiedziliśmy lecznicę weterynaryjną, bo chciałem, żeby mała dobrze kojarzyła to miejsce. Przez godzinę siedziałem sobie z nią na rękach pozwalając jej oswajać się z ogromem bodźców, jakie odbierała. W efekcie - zasnęła sobie w moich ramionach. Widać było wyraźnie, że rozpoznaje to miejsce i nie czuje się przytłoczona.

Miłą niespodzianką był też kontakt z wyjącym odkurzaczem. Tydzień temu Frela bała się odkurzacza. Szczekała na niego i nie wiedziała co ma zrobić w obecności stwora wydającego piekielne dźwięki. Użyłem mięska, aby przekonać ją, że odkurzacz jest fajny. Początkowo nieufnie robiła krok, dwa w stronę odkurzacza. Po chwili widok i dźwięk poruszającego się urządzenia nie robił na niej wrażenia. Dzisiaj całkowicie zignorowała odkurzanie. Dzielna dziewczynka! :)

Pierwsze hasanie Freli
W poszukiwaniu facetów

Podobne wpisy

 
Początek strony Uruchomiono zadanie harmonogramu