Zapraszamy na:

Webinar "Na czym polega praca trenera i behawiorysty?"

10 Października 2018 20:00

Kontakt | biuro: 793585553

Zapoznanie psa i dziecka (po porodzie)

Zapoznanie psa i dziecka (po porodzie)

Nastąpił niespodziewany moment, że musimy jechać do szpitala, bo TEN moment jest już tuż-tuż… Zostajesz mamą i czeka cię upragniony powrót do domu, więc zadajesz sobie pytanie co robić dalej? Jak na małego człowieka zareaguje twój pies? Plan na zapoznanie był już jakiś czas temu w mojej głowie, ale wszystko potoczyło się tak szybko, że nie był on dopieszczony do końca. Znam swoje psy, ich umiejętności i wiem, czego się po nich spodziewać, więc zdecydowanie ułatwiło mi to pracę. Zanim wejdziecie do domu poproście swoich partnerów, żeby trzymali w nosidełku dziecko, a pies mógł spokojnie się z tobą przywitać. Dla mnie była to jedna z ważniejszych chwil, bo psy nie widziały mnie kilka dni, wiec radości nie było końca, a obecność nowego członka rodziny nie była dla nich priorytetem. 

Gdy emocje już opadły, a psy zostały wymiziane na wszystkie strony, nastąpił czas na pokazanie psom nowego członka rodziny. Pamiętajcie, że nasze pupile będą tak postrzegać dziecko, jaka będzie Wasza reakcja czyli podpowiedź przy zapoznaniu. Moje psy zawsze były bardzo ciekawskie kiedy wnosiłam do domu zakupy i niemalże za każdym razem wsadzały swoje nosy w torby szukając czegoś dobrego dla siebie. Dziecko i torba z zakupami to może nie to samo, a takie porównanie nie ktoś może uznać za niefortunne, ale można śmiało w ten sam sposób pozwolić psom zobaczyć co kryje się pod kocykiem w nosidełku, a za każde poprawne i spokojne zachowanie nagrodzić je pysznym smakołykiem. Nosy pracowały jak szalone "kodując" nowy zapach, którego przedsmak miały gdy obwąchiwały mnie po wyjściu z samochodu. Nie bójcie się o swoje dziecko. Zachowajcie spokój. Mówicie spokojnie i dużo chwalcie, opowiadajcie o nowym członku rodziny swoim psom: jak ma na imię, kto to jest i skąd się wziął. Pies nie jest w stanie zrozumieć naszego monologu i opowieści o powstaniu nowego człowieka, ale twój spokojny i zrównoważony ton głosu sprawi, że psy również będą zrelaksowane i spokojne, a i ty w ten sposób zredukujesz swoje zdenerwowanie i napięcie. 

Pierwszym szokiem dla Waszego psa będzie pisk, krzyk i płacz malucha i z pewnością przybiegnie zobaczyć kto tam wydaje takie odgłosy. Co robić? Pozwolić mu zapoznać się z źródłem hałasu, pokazać dziecko i spokojnym głosem pochwalić psa gdy zachowuje się poprawnie. Ja swoje psy nie izolowałam, pozwalałam uczestniczyć we wszystkich czynnościach, które tyczyły się opieki nad dzieckiem. Bardzo pomocne przy tym jest nauczenie psa podstawowych komend, ale ważniejszy jest nasz spokój, organizacja oraz pochwała za każdym razem gdy pies zrobi coś poprawnie. Z każdym dniem będzie coraz lepiej, a pies nie będzie reagować już tak entuzjastycznie na nowego członka rodziny. Pamiętajcie: zasada jest jedna - „Dbaj o psa swojego, jak przed urodzeniem dziecka twego".

​Wasza Mama Basia :)

Gdy nadchodzi TEN moment

Podobne wpisy

 
Początek strony